Späť na aktuality

17.07.2016

Je to až neuveriteľné, čo všetko sa udialo od vtedy, keď sme sa prvý krát stretli s Katarínou Linczényiovou a keď následne vznikla myšlienka urobiť spolu film. Veľmi dobre si pamätám, ako sme sedeli večer pri mori v Dahabe. Katarína rozprávala a ja som viac menej počúval a hlavou sa mi hnali myšlienky. Vôbec som netušil, čo všetko si ten projekt odo mňa vyžiada.

Teraz sa v duchu bavím na tom, aký tlak som vyvinul na Imra Tótha, aby som pri najbližšej ceste do Dahabu mohol robiť full trimixový kurz. Veď celý projekt stál na tom, že potrebujem byť s kamerou v stopäť metroch.

Imro stále menil inštruktora, až to napokon aj s Lacim Nogačekom hodili na Mazeca. A musím sa priznať, že som tomu veľmi rád. V duchu sa smejem, keď si spomeniem, aký pohľad hodili Mazec aj Zuzka na našu výstroj, keď sme sa objavili na Lighthouse a ako sme celý deň až do noci prerábali a prerábali. Pri prvom tréningu som si po tridsiatich minútach vravel že či som blázon a či celú tú tortúru naozaj chcem podstúpiť. A potom sme boli v Neptun cave, a následne sme dali s Mazecom 93 metrov a už som vedel, že to chcem. Pretrpel som pár krát aj Attersee a nikdy nezabudnem, čo som ukázal Mazecovi, keď chcel, aby som v 21 metroch o tri minúty predĺžil dekompresiu, lebo sme chvíľu riešili, že mi automatika dávala vodu. Nebol by som v tej štvorstupňovej vode zostal ani za nič.

Potom som sa prvý krát pozrel z dna Blue Hole na Arch, týčiaču sa snáď päťdesiat metrov nad mojou hlavou. Rovnako nikdy nezabudnem na stretnutie s Barbarou v 116 metroch. Bol som tam sám a išiel som iba podľa popisu, ktorý mi celkom nezištne dal Miško Palkovič.

No a úplne skvelé bolo aj samotné filmovanie s Katarínou. V Blue Hole bolo množstvo freediverov, ale nikto, naozaj nikto sa nepohyboval s takou ľahkosťou a s takou eleganciou.

Boli to nádherné roky a som za ne mnohým ľuďom zaviazaný. Ten film je plný spomienok a emócií, ktoré nikto na plátne neuvidí, lebo sa udiali pri jeho realizácii. Nikto neuvidí ani tých 12 kilov, čo som zhodil, ani to, že som kvôli nemu prestal fajčiť. Teraz len dúfam, že sa bude aj divákom páčiť tak ako mne.

Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond