Späť na aktuality

Plač veľrýb je náš nový film

ss26. augusta 2013

Dokončil som „Plač veľrýb“. Ukrýva v sebe viac ako dva roky práce. A ukrýva v sebe aj moje postoje k vode, ktorá mi prináša toľko potešenia, k životu, ktorý žijeme a k našej planéte, ktorá nám to všetko umožňuje.

Ten príbeh sa rodil dlho. Vlastne sa začal pred mnohými rokmi, keď som prvý krát pocítil vo vode ten úžasný stav beztiaže. Tam sa začal rodiť dlh, ktorý mám potrebu splatiť.
Realizácia filmu ma priviedla na Tongu, do Japonska, Indonézie a Faerské ostrovy. Umožnila mi stretnúť množstvo skvelých ľudí, ktorí aj keď nie sú na obraze, sú súčasťou príbehu. Stretol som aj ľudí s ktorými som nesúhlasili, ale som ich rešpektoval a aj takých, ktorých som rešpektovať nemohol.
Boli chvíle, ako napríklad v polynézskej Tonge, keď ma emócie pri viac ako hodinovom stretnutí so samicou a mláďaťom Vráskavca dlhoplutvého priviedli do neskutočnej eufórie. Boli chvíle, ako napríklad pri zásahu harpúny do tela guľohlavca v indonézskej Lamalere a jeho následnom nekonečne dlhom a márnom súboji o život, keď som si vravel, že či mi to stojí za to, aby som sledoval jeho utrpenie. Najhoršie to však bolo v Japonskej Wade. Najskôr som spolu s mladým Miškom Kožom skoro celú noc „diplomaticky rokoval“ s majiteľom firmy na lov a spracovanie veľrybieho mäsa, vykrúcal som sa pri odpovediach na jeho otázky, len aby som dosiahol povolenie pre filmovanie. Potom sme mali neuveriteľné šťastie, že v priebehu pár hodín zabili dvoch vorvaňovcov. Pritom za dva týždne pred naším príchodom zabili iba jedného. Napokon som si musel odstáť za kamerou šestnásť hodín a sledovať, ako sa veľryby menia na peniaze.
Vraví sa „pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže“, nesporné je, že realizáciu filmu sprevádzalo obrovské šťastie. Jediné čo sa mi nepodarilo, že som nenafilmoval Grindadráp počas pobytu na Faerských ostrovoch. Ale na druhej strane, zrodil sa mi tam v hlave nový príbeh.
Takých, čo vzniku filmu pomohli je veľa. Účastníci spomínaných safari, ktorým ďakujem v titulkoch filmu a aj teraz. Významne nám pomohol Audiovizuálny fond a niekoľko priateľov, finančnou, materiálnou, alebo morálnou podporou. Každú pomoc si nesmierne vážim.
„Plač veľrýb“ je to najlepšie, čo sa mi z vody podarilo vyrozprávať. Dúfam len, že zaujme a privedie divákov k zamysleniu.

J.B.

Krátku ukážku nájdete tu

//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_08.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_05.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_06.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_09.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_10.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_12.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_13.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_02-1.jpeg
//pozicanaplaneta.eazy.sk/wp-content/uploads/2021/10/Plac_velryb_02-1.jpeg