Slová autora

Pred našou civilizáciou stojí najdôležitejšia úloha v jej histórii. Dosiahnuť  udržateľný rozvoj. Je to nesmierne náročná úloha, pretože si vyžaduje zásadnú zmenu v postojoch ľudí, zastavenie rastu globálneho ekologického dlhu a zabezpečenie jeho postupnej likvidácie. Naša generácia s tým už nič nedokáže urobiť a jej plnenie zostáva na pleciach našich detí. My im môžeme pomôcť iba tak, že ich na to pripravíme a naučíme ich, ako majú žiť svoj život, aby ním neohrozovali existenciu budúcich generácií.

„Všetko sa zmenilo, keď som utekal z mosta nad riekou Turiec v Martine. Bežal som, aby si ľudia ktorí ma už niekoľko dní sledovali, ako filmujem hlavátky nevšimli, že mi vyhŕkli slzy. V ošiali som volal dcére a kričal som do telefónu: „Máááám to!“ To „TO“ bolo párenie hlavátok podunajských a moment, ako samica zahrabáva mohutným chvostom ikry do štrku na dne rieky. V tej krátkej chvíli boli sústredené tri roky mojich ciest na Oravu a Turiec a nekonečné váľanie sa v mútnej vode. Ešte som celkom nemal v hlave zrovnaný príbeh o Kráľovnej Karpát, ale vedel som, že bez tých úderov chvosta o dno rieky žiadny príbeh nebude. Už mi nešlo o to, dokázať si, že som pod vodou dobrý a schopný filmovať aj v divokých prúdoch našich horských riek. Moje ego úplne potlačil príbeh. A nielen ten hlavátkin, ale aj môj. Príbeh o hľadaní zmyslu pre to, čo robím a spôsobu ako vrátim vode to, že ma prijala a poskytla mi toľko úžasných zážitkov.

Potom prišla Tonga a po hodine a pol, čo som strávil s pätnásť metrovou matkou a trojmetrovým mláďaťom vráskavca dlhoplutvého, som klesol v člne na kolená. To bolo druhý krát, čo ma voda dostala natoľko, že ma zložili emócie. Opäť som raz zažil okamih, keď divoký živočích vyslyšal ľudskú túžbu po stretnutí a navyše som zavŕšil ďalšiu, viac ako dvojročnú, púť za príbehom, ktorý napokon dostal názov „Plač veľrýb“. Mal som pred očami, ako harpúny jedna za druhou prenikajú do tela guľohlavca čierneho v Indonézskej Lamalere, porciovanie vorvaňovcov severských v japonskej Wade a vedel som, že to čo dodá filmu pozitívnu emóciu, mám práve v kamere. Vedel som, že všetky tie strasti, ktoré som pri jeho realizácii podstúpil, neboli márne.

V čarovných zákutiach rieky Orava a pod južným krížom v polynézskej Tonge sa zrodila „Požičaná planéta“.

AUTOR PROGRAMU

Jaroslav Blaško
Konateľ spoločnosti dive 2000 production, s.r.o., inštruktor potápania: Instructor Trimix TSA TI70986SK, Advanced EANx Instructor IANTD 4033 Autor kníh „Cesty za tichom“ a pripravovanej edície „Požičaná planéta I.-V.“ Scenárista, kameraman a režisér dokumentárnych filmov, ktoré získali množstvo ocenení na medzinárodných filmových festivaloch, vrátane ceny Grand Prix z MFPP vo Vysokých Tatrách, 6-násobný majster Slovenska v kategóriách fotografia a film z vodného prostredia.

O programe
AUTOR PROGRAMU