Späť na aktuality

06.05.2017

Podujal som sa na netradičný experiment

Podujal som sa na netradičný experiment. Chcem pripraviť film, na ktorom sa môžu podieľať všetky potápačské školy a všetci potápači na Slovensku. Uvedomujem si, že idem s kožou na trh. Ale práce na projekte „Požičaná planéta“, niekoľko posledných safari a filmovačiek ma utvrdili v tom, že potápanie musí prejsť obrodou. Je nesporné, že potápanie v súčasnej podobe sa významnou mierou podieľa na devastovaní životného prostredia. Je nesporné, že realizácia potápačských aktivít na súčasnej úrovni je dlhodobo neudržateľná. Skúsme spolu nájsť východiská. Postupne budem zverejňovať jednotlivé časti námetu a kto má chuť a záujem môže buď cez FB, alebo mailom na jblasko@cestyzatichom.sk napísať svoj názor, stanovisko, či doplnenie. Budem rád, ak získam čo najviac spoluautorov a ak sa pri tvorbe námetu a scenára, ale aj pri samotnej realizácii stretne čo najširšie zastúpenie slovenských potápačov.

 Urobme spolu film – námet časť 1: Čo je potápanie?

Potápanie je činnosť, mnohými považovaná za prejav čudáctva. V skutočnosti je to jeden z najúžasnejších spôsobov, ako sa oslobodiť od každodenného stresu. Ako sa vymaniť z pazúrov konzumnej spoločnosti. Skutočné potápanie je, keď sa bez námahy dokážete vznáša v ľubovoľnej hĺbke vodného stĺpca. Vtedy z tela odíde stres a všetky civilizačné neduhy ako keď prepytujem spláchnete na záchode. Vyžaduje si to samozrejme čas a trpezlivosť. Potrebujete tréning na nácvik zopár jednoduchých činností a potrebujete dať čas svojej mysli, aby pochopila, že vďaka zopár jednoduchým pomôckam ste schopní rozhodovať o tom, ako a kde môžete zabudnúť na svoju hmotnú podstatu. Pretože voda je živel s ktorým nehodno zápasiť. Vode sa musíte oddať a voda vás musí prijať. Ak sa to však stane, vtedy telo stráca význam.

Odmenou je sloboda. Ste tak slobodní, ako len človek slobodný môže byť. Vtedy sa vaša myseľ vznáša medzi molekulami vody a stáva sa súčasťou divokej prírody. Je už len na vás, či ju necháte voľne plynúť v priestore a či ju necháte pozorne vnímať ostatných živočíchov.

A ešte jeden aspekt je nesmierne dôležitý. Potápačský druh – buddy, ktorý vám dopraje minimálne rovnaký zážitok z vody ako sebe. Len skôr ako začnete skúmať, či ten váš buddy je ten pravý, pozrite sa do zrkadla. Skúste sa zamyslieť, či vy sami ste druhom, na ktorého sa dá za každých okolností spoľahnúť.

Ak ste sa dostali až sem, potom je najdôležitejšia pokora. Ak dokážete s pokorou prijať vodné prostredie, s úctou sa správať k vodným živočíchom, ak budete pozorne vnímať ich prejavy, odrazu vás celých prenikne vedomie, že im dokážete rozumieť. A oni aj bez slov dokážu rozumieť vám. Objavíte neverbálnu komunikáciu. To vám príroda vracia stratené zmysly. To vás príroda lieči z civilizačnej hluchoty a slepoty.

To je potápanie.